A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Stinët

Pranvera

Behari i bardhë,pemët i mbuloi,
Zogjtë me gëzim këngës ia thonë,
Toka qilimin e gjelbërt e shtroi,
Bletët nga lulja më lule shkojnë.

Dielli i nxehtë natyrën e zgjon,
Bujqit nëpër ara nisin e punojnë,
Bora shkrin,lumi gurgullon,
Plot gaz fëmijët në shkollë shkojnë.

Njerëzit nëpër livadhe kanë dalë,
Të shijojnë natyrën e bukur,
Toka hoqi mantelën e bardhë,
Gjithandej gjelbërimi është dukur.

Këndojnë zemrat kur vjen pranvera,
Lulet çelin lloj-lloj ngjyra,
Dallëndyshet kthehen nga vendet tjera,
E harreshme buzëqesh natyra.

- poezi nga Burhan Skikuli


- Poezia u dërgua nga arsimdiber -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.7 / Votuan:  13

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019