Më mbaj mend (për 1 muaj)

David Tukiçi

David Tukiçi
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
  • Mosha:
  • 65 Vjeç
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  9
Këndon kryesisht: e lehtë

David Tukiçi është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Në moshën 13 vjeçare, ai fitoi Festivali e Këngës në RTSH si këngëtar dhe më pas ndoqi trajnimin e përbërjes, veçanërisht me Çesk Zadeja, i cili ishte vetë nxënës i Dmitri Shostakoviç. Nga viti 1982 deri në 1992, ai ishte drejtor i muzikës simfonike të Radiotelevizionit Shqiptar. Në Ecole normale de musique - Alfred Cortot de Paris, ai studioi me Michel Merlet dhe Dominique Rouits. Ai është autor i shumë kompozimeve simfonike, instrumentale dhe vokale. Shumë nga pjesët e tij janë regjistruar. Ndër to është Horcynus Orca, një koncert i dyfishtë për flaut, violonçel dhe orkestër, e përbërë në vitin 2001 në Politeama Siracusa dhe regjistruar në vitin 2003, nën drejtimin e tij nga Orkestra Simfonike e Kalabrisë, me solistë Sonia Formenti dhe Francesco Mariozzi. David Tukiçi gjithashtu mban nënshtetësinë italiane.

Në Dhjetor 1969, David Tukiqi merr pjesë në Festivali i 8-të në RTSH me këngën "Globi (Dhurate Per Ditelindje)".

Në Dhjetor 1990, David Tukiqi & Nertila Koka marrin pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "Sagapo - Te Dua".

Në Dhjetor 1983, David Tukiqi & Adriana Ceka marrin pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën "Vatra E Gjithe Shqiperise".

Në Dhjetor 2017, Genc Tukiçi & David Tukiçi marrin pjesë në Festivali i 56-të në RTSH me këngën "Të Pandarë".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

I biri i

Ibrahim Tukiçit

Vëllai i

Genc Tukiçit


Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga David Tukiçi »

Komente 0