Më mbaj mend (për 1 muaj)

David Tukiqi - Globi (Dhurate Per Ditelindje)  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  69

Muzika:

Nikolla Zoraqi

Teksti:

Fatos Arapi

Pjesëmarrëse në

Festivali i 8-të në RTSH

Komente

2 🔥

01/12/1969

1969-11-30T23:00:00+00:00Ne pervjetor te ditelindjes tende
ke plot dhurata mbi tavoline,
e midis tyre nje glob te vogel
shoket e klases ta kane sjelle.
E midis tyre nje glob te vogel
shoket ta kane sjelle.***

Leht' e leht' perqark
Globi rrotullohet.
Fluturojne mbi te
gjithe kontinentet.

(refreni 2 here)
Ja atdheu im!
Ja, permes kaltersise!
Shqiperia ime
Ja ku eshte!

Fushes qiellore, neper kristale
Fluturon globi e mban ne shpine
rruge dhe peme, zogj e limane
zjarre qytetesh qe naten ndrijne.
Shpresa e njerez, ere e tufane
globi i mban mbi shpine.***

Leht' e leht' perqark
Globi rrotullohet.
Popujt anembane
gjithe sot po zgjohen.

(refreni 2 here)
Zemra ndezur kudo;
zjarr e flake per liri
rrugeve qiellore
t'globit tone.

Fushes qiellore, neper kristale
Fluturon globi e mban ne shpine
rruge dhe peme, zogj e limane
zjarre qytetesh qe naten ndrijne.
Shpresa e njerez, ere e tufane
globi i mban mbi shpine.***

Leht' e leht' perqark
globi rrotullohet, rrotullohet, rrotullooooooooooheeeeeeeeet...!


Ky tekst u dërgua nga  stafiAkordet:

Ne pervjetor te ditelindjes tende Em Em D Em
Ke plot dhurata mbi tavoline Em Em D Em
E midis tyre nje glob te vogel G D D G
Shoket e klases ta kane sjelle D D D Em
E midis tyre nje glob te vogel G D D Em
Shoket ta kane sjelle D D D Em
Leht' e leht' perqark G G G D
Globi rrotullohet Em
Fluturojne mbi te G G G D
Gjithe kontinentet Em

Ja atdheu im C C C C
Ja, permes kaltersise G G G G
Shqiperia ime D D Em Em
Ja ku eshte D Em


Më Shumë Këngë Nga David Tukiçi:


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet