Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Tri Deshira

Në zemrën time të vogël është një lumë
Në atë lumë ka guaca ka dhe peshq shumë
Njëri aty është nga përralla ai peshku i artë
E zura dhe ai më shikoi e më tha qartë
Më lësho dhe t`i plotësoj tri dëshira
Moj ti çupë e bukur me kordele të mira

Ngurova, pastaj e lirova zemrës falë
Ai i kuqërremtë në të verdhë iku në valë

0h mami, cilën dëshirë të parë t`ia flas
Të më dhurojë akullore apo libër me shumë fletë
Dëshirën e dytë në qiell t`ia shkruaj, yllit t`i ngjas
Apo fluturën që i çel e mbyll krahët në manushaqe

Më thuaj mami, ç` të bëj me dëshirën e tretë -
T`ia kërkoj mollën e kuqe maje dege,
Apo zogun ta ushqej me kokrra shege?

- poezi nga Dea Halimi


- Poezia u dërgua nga Fad -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  7


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet