Më mbaj mend (për 1 muaj)

Natyrë E Egër

Natyra e tij eshte e forte
Qetesia per te eshte e kote
Gjithe kohen percjell stuhi
Per te acari eshte kenaqesi.

Gjithmone i ngrire dhe i ftohte
Gjithe dielli qe shkelqen ne vere akullin e tij s'e shkrin dot.
Asnjehere nuk ndryshon,
Veç te eger dhe te ngrysur e shikon.

Ka ngrohtesi ne shpirt,por s'e fal
Kur gjaku i trupit ngrin
E detyron qe pak ore diell te dale
Per hir te nevojes fal pak ngrohtesi,
Perseri largohet dhe rikthehet me stuhi!

- Poezi nga Denisa Saliaj



Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

Komente 0