Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Mbijetojme

Mbijetojme...
Te mjere mbijetojne ne vorbullen e shpreses
Te rrahur nga ererat e harreses
Te vrare nga shiu i braktisjes
Ky popull vuan ne heshtje denimin e kurdisjes
Plane thurin si me magji
Por aty nuk perfshihesh kurr ti
mashtrime te bukura jeten u zbukurojne
Ky popull pa mend vazhdon te mbijetoje
Gjithcka permbys nga e para ja nisin
Jo per ta, por per vete kurdisin
Si ujqer ushqehen me dhimbjen e pafaj
Gjakun ua pijne e dehen si te marr e perseri ky popull hesht,hesht pa ditur cfare te flas
Te mbijetoje apo te godas?
Breza ne shekuj vazhdojne rrugen e jetes pa
folur kurr fjalet e se vertetes
dhe keshtu te humbur rrugen vazhdojne
ata hane ne mbijetojme.

- poezi nga Diellza Buduri


- Poezia u dërgua nga Vajza E Endrrave -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet