A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Eci Turbullt Në Tokë Shqiptare

Eci turbullt në tokë shqiptare
Vend me halle sa një mal,
I ndjej tek eci dhimbshëm
Të rënda hapat e mia.

Në këtë tokë të begatuar
Herë të prishur, herë të mallkuar,
Gjithçka sot ka zënë vend
Varfëria e pabesia.

Tokë e tredhur, tokë e marrë
Njerëz të lojtur e të shkarë,
Tokë me halle fort të mëdha
Atdhe mbuluar fill me gjak.

Të shoh dhimbshëm të mbaruar
Si skelet ecën njerëzia,
Në këtë vend janë ligjëruar
Zullumi e pabesia.

Tokë e djegur e marrë zvarrë
E marrosur nga hasmëria,
Ishte zonjë e duan kuçkë
Turp mbi dhe pa Shqipëria.

- poem written by Dionis Xhafa


Choose star rating

Rating:  1 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2018