Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Parisi Dhe Kryeqytete

Parisi u godit me grusht tinëz,
nga pjesa më e keqe e Sirisë,
përgjakur flamuri krenar, Eifeli dëmtuar rëndë,
nga pjesa më e keqe e Sirisë.

Vrasjet, të dënueshme janë sigurisht,
ata asesi nuk mund të përligjen,
po Parisi jo vetëm përgjaket, edhe përgjak,
kryeqytete të shteteve nën koloni, se sikur të mos ndodhte kjo,
Franca nuk do të goditej, nga pjesa më e keqe e Sirisë.

- poezi nga Dionis Xhafa


Nuk ka akoma asnjë votëKomente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet