A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

E Keqja Në Zemër Të Botës Dec 15

E keqja është ngulur në zemër të botës, si thikë e ashpër që rrotullohet, vetëm dridhet e përdridhet,
dhe e vret këtë glob, këtë njerëzi, këtë rruzull tokësor ku ne jetojmë, e keqja future poshtë si helm gjarpri, si dhëmbë ulkonje,
por mos u merr me të keqen, fare hiç, ti rri lart nëpër re dhe në qiellin e paanë ti qëndro, atje vetëm ëndërro, nëpër yje, nëpër brezare të kaltërsive,
do të lundrosh, do të ndihesh mbret i botës, eh sa bukur eh sa mirë, rruzull globit hënë e plotë, diell që fytyrën ta ndriçon, eh zemër bukuroshe, një lavdi dhe një dolli, bukuri e jashtëzakonshme.

- poezi nga Dionis Xhafa


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019