Më mbaj mend (për 1 muaj)

Slobodan

Slobodan është një emër dhe vetëm një njeri,
por të tillë ka shumë dhe në mbarë Ballkanin,
njerëz që shohin vetëm interes dhe kanë veç mëri,
për djallëzi dhe shkatërrime, të madh ata kanë namin.

Thuajse në çdo shtëpi gjendet një dorë e hekurt,
në rrugica e në qoshe, kudo vetëm Slobodan,
kështu në fakt mendojnë ata se duhet të jesh, për të ecur,
s’ka vetëm një Slobodan, por kudo, kudo në Ballkan.

- Poezi nga Dionis Xhafa


- U dërgua nga Dionis Xhafa -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim