A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Poezia

Valët e poezisë e ngrenë në qiell vorbullën e gotës,
realitetit të egër i vë një mijë ngjyra, që shpërthejnë kudo,
vapë bën, shkumëzon deti i paanë dhe fluturon pulëbardha,
vesë në agim, ndriçim e vezullim, shndrit ndër poezi.

Refren që këndon në fushat me bar të freskët,
lumi ecën në udhëtimin e tij plot me zhurmë e stuhia ngre krahët,
botës së kalbëzuar ia kthen buzëqeshjen dhe e zbukuron,
kridhet si Afërditë në ujëra të Delfit, parathënëse e fatit, poezia.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019