A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Vjolë

Kështu janë lulet, manushaqet,
e tillë është lule e fiorentinasve,
ngjyra e mbretërve, vjolë është,
bukuri e natyrës, blu si qielli i paanë.

Ndër gjallësi, më të bukur ngjyrë s’ka,
kallinjtë e Firences flasin gjuhë dantaske,
dhe rreth brigjeve të lumenje vjen era fllad,
ndërsa nuhat, sheh, ndjen, thellë vjolë.

- poem written by Dionis Xhafa


- Submitted by Dionis Xhafa -

Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019