Më mbaj mend (për 1 muaj)

Djalë Nga Drenica

Në sheshin kryesor të Tiranës,
në prag të verës, kërcet muzikë,
e një djalë nga Drenica, këndon këngë amtare,
rri djalërisht e pi cigaren burrërisht.

Djali drenicak, këngëtari pranë berates,
tjetër vajzë sarandiote, qeni i bardhë lundron me top,
nën tinguj dhe muzikë popullore, të “Fisnikëve”,
mbledhur tok, vallëzohet shqipërisht.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet