A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Lindja

Tetida, e zhyti Akilin në Stinks,
dhe e bekoi me pavdekëësi nga ujë i shënjtëruar,
por diku Akili i vogël duhej të mbahej, e ishte thembra,
dobësia e madhe e globit të madh.

Nga hyjni lindi dragoi përmbi të gjithë,
ndër udhëtime fluturake, e ndër shpata të mprehta,
që u sakrifikua në emër të fitores së Greqisë,
e kryqet u thyen, përcëlloi dielli, i shndërritshëm si verbëri e frikshme.

- poem written by Dionis Xhafa


- Submitted by Dionis Xhafa -

Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019