A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Drini I Zi

Një luginë që lidh dy shtigje, në dy shtete,
në qytetet me popullatë etnike ndarë më dysh,
ku në mëngjese bie vesë e në darkë zhvishet hëna,
e banorët andej thonë: “Dobro Vece” e këtej “Mirëmbrëma”.

Ushtarët në kufi si dëshmi ballkanike, ftohtë në dimër,
frikshëm, ethshëm, ndër urrejtje të reja lëkundet moti,
e më shumë se urrejtje kërcënon uria, që grin barqe fëmijësh
e në shtatin e rritur, në rrugën e paditur, ecën si noti,
në lumin me dallgë, me shkëmbinj, në Drinin e Zi.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019