A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Delviniot

Nën bori e brohoritje, në sheshin qendror të Tiranës,
vërtitej si një kambist, një delvionit, bardhosh,
që automobilave iu shkonte pas, punonte në të zezë,
në formën më të egër dhe më të keqe të punës.

E më tha: “Vuajtur kam dhe po vuaj. Jeta vështirë është. Do nuk do, do të rrotullohesh drejt parasë”.
Në ato momente se ç’mendova ngadalë më fjeti mendim:
“Në humnerë fle popull i ngratë, në viset më të largëta të atdheut,
këputet, rritet, ngrihet, bie, me forcë e tatëpjetë, vuajtje paske, o vendi im”.

- poem written by Dionis Xhafa


- Submitted by Dionis Xhafa -

Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019