A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Mërgimin

Dhomë E Emigrimit

Rrobe të vjetra, varur fill e në tel,
rrëmujë dhe vjen era mërzi atdheu,
vërtitet trishtimi përreth kësaj zone që mundem ta dalloj,
e rrotull ka qetësi të rëndë.

Vendlindja vjen era mjaltë,
gurin e çan në vend të huaj, mbrëmja është për biseda me të njohur në Tiranë,
e fle, bashkë me lodhjen, si vdekje që mundet të ringjallet, me agimin e trishtë.
E dhomë e emigrimit,
vjen aromë atdheu.

- poem written by Dionis Xhafa


- Submitted by Dionis Xhafa -

Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019