A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Iraniani Në Athinë

Një iranian takova, bisedova pak me të në Athinë,
e vërejtja se brenda tij gjendej Teheran,
varfëri, mall, dhe, e zemër e Lindjes së Mesme,
vend i mbushur me naftë, tanke, luftë.

E më tutje një mik i tij, një kurd nga Irani,
stacion policor në Turqi kishte shpërthyer, në emër të lirisë së popullit të tij, e prej kësaj, ushqimin në Karitas ia merrenin miqtë,
se ai vetë, ish shpallur armik i madh i Athinës dhe Ankarasë,
përbuzur ish dhe në Greqi, të thjeshtin njeri, e përzë kohë e egër, kohë e mbrapshtë.

- poem written by Dionis Xhafa


- Submitted by Dionis Xhafa -

Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019