Më mbaj mend (për 1 muaj)

Prekazi

O djep i lirisë, diell i trimërisë, agim i burrërisë, armik i Serbisë,
Prekaz, o bijë e besës e Kosovës trime, mbi legjendarë ngrihet emri yt,
mbi lapidarë që flasin në gjuhë shqiptarie, ngërthyer flamuri me fasadë malli,
therror për atdhe, o bij të shqipes, të rreptë deri në vdekje për atdhe e komb.

Ahmet Delia, një burrë sa një mijë, një mit që pushton toka e kroje, e malet e kanë dëgjuar,
që për fis të vet e për komb e vend, grin armiq e Serbi, mercenarë të egër të shtetit kriminal,
e Adem Jashari, vazhdues i tij, hero i Kosovës, heshtur mposht vdekjen, e me përtej-jetë tremb armikun,
familje e dëshmorëve, një dhe që la trashëgim trimërinë, lavdi e pafund, ngrihet mbi Prekaz.

- Poezi nga Dionis Xhafa

- U dërgua nga Dionis Xhafa -


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim