Më mbaj mend (për 1 muaj)

Këngë E Bukës

Bukë dhe vetëm bukën mos e lejoni të mos mungojë në këtë botë, fëmijën mos me e pa duke qajt’,
se si hasmëri do iu ngrihet një këngë juve që t’ju mallkojë tërë këtë udhë jetësore,
e do të mbetet himn, o himn për të ashpërsuar gjuhën ndaj të poshtërve dhe t’iu hapët rruga të mirëve,
e një peshë e madhe do iu ngarkohet mbi shpinë, e d iu këndohet ju “këngë e bukës”.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet