Më mbaj mend (për 1 muaj)

Dëgjoj Muzikë Në Vend Të Vetmuar

Dëgjoj muzikë në vend të vetmuar,
shkretë shumë e vjen një autobus i bardhë, që kalon shpesh këtej,
që e ka si rrugë udhëtimin çdo pesë minuta,
ndërsa pi pije energjike dhe ulem në trotuar, disi të pisët.

Kurse dua të largoj mendimet e këqija, krejt nga mendja ime,
edhe njerëzit e këqij që jetën duan të ta bëjnë vetëm ferr,
ata që presin ku të gabosh, që të lumturohen me tmerrin tënd,
edhe pi pije energjike, ulur, duke pritur autobusin e bardhë, në vend të shkretuar.

- poezi nga Dionis Xhafa


- Poezia u dërgua nga Dionis Xhafa -

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet