Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

Dhe Se Bashku Dhe Si Vllazen

Qe tash moti jam i zoti
Si kam qe', jam e do t'jem
Qe tash moti jam i zoti
Bij i denj i venit tem.

Jam ketu den-baba-den
Se nder shekuj kam luftuar
Per ket' Shqipe, per ket' ven'
Me gjak truallin kam mbuluar.

E mbi mue plot kan shkelun
Kan prue shpat' e lig'si
Në ket' dhe' perjete kan ngelun
Ne per at' jena ba' fli.

Na kane vrare e kane prerë
Na kane djegur Shqiperine
Na roberuan dimer, verë
Ne prap e mbajtem BURRERINE

Ne i dolem zota venit
Ne e majtem at' premtim
Ne i dham' lirinë Shpen'it
Krenarise se kombit tim

Dhe së bashku, dhe si vllazen
E ndertuam Shqiperine
Dhe së bashku, dhe si vllazen
I dhame venit PAVARESINE

- poezi nga Donald Bezhani


- Poezia u dërgua nga DBezhani -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet