Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Mërgimin


Lejleku

me vjen ne mendje nje shtepi
nen mal mbi lumin me lajthi

nje plep i vjete ish ne beg
ku kishte cerdhen nje lejlek.

askush folene s'e mban mend
qe kur ne plep kis zene vend.

po dihet vec nje gje ne fshat
qe plepi tok me te u zgjat.

ne sup e mori qysh i ri
e solli gjer ne plqeri.

sa gjenerata krra-krra-krra
u hodhen plepit krah me krah

u plaken,linden,iken larg
po s'e harruan ate prag

packa se shkuan ne mergim
serishmi erdhen fluturim

me vjen ne mendje nje shtepi
me molle,dardhe e avlli

dhe se harroj dot ate plep,
ku kishte qrdhen nje lejlek

sternip i tij akoma vjen
sternip,ngjatjeta po te them

do pleqerojme ti dhe une
si ne do lindin shume e shume

- Poezi nga Dritero AgolliZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  641

Komente 20