A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Zjarri

Mesohuni te ndizni zjarr kudo qe ndodhi,
Ne rruget e shkurtra a ne shtigjet e gjata;
E di se nga kjo pune e vogel nuk lodhi,
C’kerkon nje zjarr?- nje shkrepese e pak dru te thata.
Dhe mos e quani arkaik e vjetersire zjarrin,
Zbuluesi I zjarrit ishte kaq modern nje dite,
Sa nga zilia punen, emrin dhe varrin
Ia vodhen perendite.
Mesohuni te ndizni zjarr ne jete,
Se mund t’ju duhet ne asfalte, baltra, livadhe,
Dhe mos e quani zjarrin gje aq te thjeshte,
Se dje ka qene shpikja me e madhe.

- poezi nga Dritero Agolli


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  47

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019