Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Fabula

Kali Plak

O kali im plak, o gerdalli im plak,
kapercyen nje prag, na shty edhe pak
Andej nga nxitojne lejleket ne varg.
Nga vrima e qiellit na ndjek nje rrufe,
O kali im plak me shale e me fre,
Me jele te zeza perzier me re.
Ne rrugen me gropa me rere e kulmak
Calojme e gufojme te arrijme atje larg,
O kali imp la, o cilaku rrezak!
U shua nje dritez dhe tjetra po zbardh,
Kaptojme nje ledh, dredhojme nje gardh,
Qendro mos u zbath, duro mos u ngath!
O kali imp la, me thundra me gjak,
E di se do mekesh, po prit edhe pak,
Se fryma si jotja dhe mua m’u vak…

- poezi nga Dritero Agolli


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  32

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet