Etmond Mancaku
Etmond Mancaku
Etmond Mancaku
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop pop-rock e lehtë
Etmond Mancaku është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Fillesat ne vitin 90 me ish grupin" Klandestin" si vokalist, kompozitor e kitarist. Ne vitin 1994 vjen albumi i pare "Engjelli i rrembyer" kur ne kete album ishte kompozitor, orkestrues dhe autor tekstesh. Nje album ku moren pjese kengetaret me ne ze te asaj periudhe si: Aleksander Gjoka, Dashnor Diko, Elton Deda, Redon Makashi, Gjergj Jorgaqi, Grupi Shok, Grupi Ritfolk, Mimoza Selimi, Leonard Bulku etj.

Viti 1997 vjen albumi "Si Bananja" ku beri kompozimin dhe orkestrimin me tekst te Alqi Boshnjakut dhe kenga me te njejtin titull mori çmimin e pare ne koncertin e pranveres. Nje album ku morren pjese kengetaret me ne ze te asaj perjudhe si: Dashnor Diko, Arjan Toci, Arjan Gjondeda, Ledina Celo etj.

Në Maj 1998, Etmond Mancaku merr pjesë në Këngët E Stinës 1998 me këngën "Më Duaj Më Fort".

Në Maj 1998, Robert Manga & Etmond Mancaku marrin pjesë në Këngët E Stinës 1998 me këngën "Do Doja Të Isha Tjetër".

Ne vitin 1999, publikon albumin e pare si kantautor "Neteve Rrefej", album qe solli dy videoklipet e para si per mua dhe per tregun muzikor qe ishin "Vertete je mrekulli" dhe "Premtim ne nate".

Në Nëntor 1999, Etmond Mancaku merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Edhe Neser".

Në Nëntor 2001, Edmond Mancaku merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Dashuria S'njeh Të Humbur".

Ne vitin 2002 organizoi koncertin e pare recital. Po ne vitin 2002 publikohet kolona zanore e filimit "Pesha e gruas tme" te Arjan Culiqit.

Në vitin 2002, Etmond Mancaku publikon albumin "Neteve Rrefej".

Në Dhjetor 2003, Edmond Mancaku merr pjesë në Festivali i 42-të në RTSH me këngën "Trill Vjeshte" dhe po ne ate vit, publikohet kolona zanore e filmit "Piruet" kenge qe ben pjese ne albumin "Ne apo kjo kohe".

Në Maj 2004, Etmond Mancaku merr pjesë në Top Fest 1 me këngën "Antivlere".

Në Shtator 2005, Edmond Mancaku merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2005 me këngën "Kur Vjen Mbremja".

Në Dhjetor 2005, Edmond Mancaku merr pjesë në Festivali i 44-të në RTSH me këngën "Ish Dashuri Dhe Jo Mëkat".

Në Dhjetor 2006, Edmond Mancaku merr pjesë në Festivali i 45-të në RTSH me këngën "Ne Apo Kjo Kohë".

Në Shtator 2007, Edmond Mancaku merr pjesë në Mikrofoni I Artë 2007 me këngën "Iluzion Qe Vret".

Në vitin 2008 publikohet kolona zanore e filmit "Para nga Qielli" e regjizorit Arjan Culiqit.

Në Nëntor 2008, Edmond Mancaku merr pjesë në Kënga Magjike 2008 me këngën "Puthja E Pare E Fundit".

Në Maj 2009, Edmond Mancaku merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Ishte Nata E Fundit".

Më datë 19 Maj 2009, Edmond Mancaku publikon videoklipin "Naten Qesh, Diten Qan".

Më datë 20 Maj 2009, Edmond Mancaku publikon videoklipin "Vertete Je Mrekulli".

Në Dhjetor 2010, Edmond Mancaku merr pjesë në Festivali i 49-të në RTSH me këngën "Dashuri Pas Emrit".

Në Qershor 2011, Edmond Mancaku merr pjesë në Top Fest 8 me këngën "Ti S'ke Me Kthim".

Në vitin 2011 del filmi "fluturim pasioni" nga Arjan Culiqi.

Në Qershor 2011, Edmond Mancaku merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 10 me këngën "Ishte Nata E Fundit".

Më datë 29 Janar 2012, Edmond Mancaku publikon videoklipin "Piruet".

Në Maj 2012, Wendi Mancaku & Edmond Mancaku marrin pjesë në Top Fest 9 me këngën "Perralle Pa Mbret".

Më datë 22 Tetor 2012, Edmond Mancaku publikon videoklipin "Pa Qytetin Tim". Me këtë këngë, Edmond Mancaku merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Në Dhjetor 2013, Edmond Mancaku & Entela Zhula marrin pjesë në Festivali i 52-të në RTSH me këngën "Vetëm Për Ty".

Në Maj 2014, Edmond Mancaku merr pjesë në Top Fest 11 me këngën "E Doja Marrezine Tende".

Në Qershor 2014, Edmond Mancaku merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 13 me këngën "Iluzion Qe Vret".

Më datë 7 Dhjetor 2015, Etmond Mancaku publikon videoklipin "Nga Muzgu Ne Agim". Me këtë këngë, Etmond Mancaku merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 29 Qershor 2021, Etmond Mancaku publikon videoklipin "A Do Te Vish". Produksioni audio u realizua nga Etmond Mancaku.

Në Maj 2022, Etmond Mancaku merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 22 me këngën "A Do Te Vish".

Më datë 19 Qershor 2022, Etmond Mancaku & Tru Pak publikojnë videoklipin "Lypsari I Shpirtit". Muzika e këngës është shkruar nga vetë Etmond Mancaku, ndërsa tekstin e kanë shkruar në bashkëpunim Etmond Mancaku & Tru Pak.

Në Maj 2023, Etmond Mancaku & Tru Pak marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 20 me këngën "Lypsari I Shpirtit".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0