Edona Rudaku Poezi
Edona Rudaku

Tema: Poezi Për Kosovën


Kosova

Kosova
Dëshmorë ra
burërisht më i pari,
trim mbi trima
Adem Jashari.

E gjithë bota pyesnin
ga e muar frymëzimin
mos harioni shokë
Isa Boletinin.

Bajram Curi plaku
Shotën trimëreshë,
për krah sajë Azem Galia
në këmbë e tan malsia.

Përpara u printe
vet Ahmet Delia,
kalorës më i miri
qe Shpend Dragobia.

Krenohet sot Kosova
krenohet shqiptaria
të rojë kombi ynë i lashtë
t'i rojë me shekuj
Kosovës pavarsia.

Po kremton Kosova
pranë sajë Maqedonoia,
Hoti plava ,Gucia
presheva dhe Çamëria.

- Poezi nga Edona Rudaku


- U dërgua nga Edona Rudaku -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Më shumë nga Edona Rudaku


Komente 0