Edward Maya
Edward Maya
Edward Maya
  • Emri i vërtetë:
  • Eduard Marian Ilie
  • Vendlindja:
  • Bukuresht
  • Mosha:
  • 37 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 29 Qershor 1986
  • Horoskopi:
  • ♋ Gaforrja
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Edward Maya është këngëtar i huaj shumë i njohur. Eduard Marian Ilie i njohur si Edward Maya është një performues, DJ, kompozitor, tekstshkrues rumun. Ai u diplomua në "George Enescu Music High School" në Bukuresht, ku u shpall edhe si më i miri i vitit.

Në vitin 2006, Maya ka punuar me shumë se artistë të tjerë rumunë si Akcent, Vika Jigulina, Blaxy Girls, DJ Sava, DJ Rynno, Payam Forghani dhe Liviu Hodor. Ai ka punuar edhe në këngën Tornerò, i cili është kryer nga Mihai Traistariu në Eurovision Song Contest 2006. Ai shtoi në një intervistë të Beat - Town.com se kjo këngë " ishte fillimi i karrierës sime ". Në verën e vitit 2009, Maya filloi këngën e tij të parë si një artist, " Stereo Love ", duke arritur vendin e dytë në Listat rumune. Më vonë po atë vit, " Stereo Love" u bë një hit në klube në të gjithë botën.
Ndërsa ky sukses u pasua me koncerte në të gjithë botën, kënga hyri në top - 5 tekstet të Listave në Austri, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Irlandë, Itali,Hollandë, Norvegji, Spanjë, Suedia, Zvicra, Britania e Madhe." Stereo Love " ka marrë mbi 200 milion shikime në YouTube që nga gushti i vitit 2009.

Më 13 maj 2011, Eduardi lansoi edhe këngën e tij të dytë të quajtur "This is my life". Që të arrinte suksese edhe më të medha Maya ka hapur edhe studion e tij të quajtur Mayavin Records. Në vitin 2012, në natën e Krishtlindjeve lansoi edhe këngën e tij të 3-të e cila u quajt "Desert Rain" në bashkpunim me Vika Jigulinën.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0