A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Familjen

Fle

Fle e bukura e ëndrrës
Në djepin e qëndisur
Zëri begatoi dhomën
Kasolla u bë kështjellë.

Në këtë odë të vogël
Filloi dhe lindi jeta
U ndëgjua tingulli i parë
Bukuroshes foshnje.

Hapat fjalët dhe shkronjat e para
Tingëllonin si zëri pranveror
Përqafonin si puhia e adriatikut
Dhomën e princeshës.

Kopshti i kënaqësisë
Si pikturat e renesansës
Shprehin
Dëshirën e zonjushës.

Drita me zë
Si sonata e dashurisë
Ndarë në strofa
Posi jeta e yjeve tokësor.

elif t spahiu prizren

- poem written by Elif T Spahiu


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019