A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Elina Duni

Krsital ➡ Crystal

 Shqip ➡  Anglisht
Not Yet Rated

Translate A Song »

More Translations »


Krsital

Ka kohë që s’shihemi dhe ndjej
Si të harroj unë dal’ngadal,
Si vdes tek unë kujtimi yt
Si vdesin flokët dhe gjithçka.

Tani kërkoj unë posht’ e lart
Një vend ku ty të të lëshoj.
Një strofë a notë a një brilant
Ku të të lë, të puth të shkoj.

Në s’të pranoftë asnjë varr,
Asnjë mermer a morg-kristal,
Mos duhet vallë prap’ të të mbart
Gjysmë të vdekur, gjysmë të gjallë?

Në s’gjetsha hon ku të të hedh
Të gjej një fushë a një lujnajë
Ku butësisht porsi polen
Gjithkund, gjithkund të të shpërndaj.

Të të mashtroj ndoshta kështu
Dhe të të puth e t’ik pa kthim
Dhe nuk do dimë as ne, askush
Harrim ish ky a s’ish harrim ?


Crystal

It’s been a long time since we saw each other
and I feel I am forgetting you.
Your memory dies in me day by day
and so does your hair and everything.

Now I’m looking then and there
for a place to drop you.
A verse, a note or a diamond
then I shall kiss you and depart.

If no grave will welcome you
no marble or crystal sepulchre.
Will I have to carry you with me
half-dead and half-alive?

If I can’t find a chasm to throw you away
then I’ll look for a lawn or a field,
Where softly, like pollen
I will spread you.

Then I’ll trick you into an embrace
and go away irrevocably.
And neither of us will know
if that was forgetting or not.

Edit Translation
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019