A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Elina Duni

Dallendyshe ➡ Schwalbe

 Shqip ➡  Gjermanisht
Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  1

Translate A Song »

More Translations »

Translated by: Blendin Ilazi


Dallendyshe

Petkat e të mirat tona
ne i lamë te Korona.
O sa natë kemi me ne
moj e bukura More.

Kur u nismë gjithë at’ ditë
e dherat tona iknin nga sytë
burrat gjithë me një pshehrëtimë
thirrtin gratë me një vajtim.

Dallëndyshe e lerë e lerë
kur të vish ti njatër herë.
vjen të vish ti te Korona
më nën gjen ti shpitë tona.

Më nën gjen trimat hajdhjar
por një qen në qoft i vrarë.
Jemë e vemi n’Itali
Oj More, Oj Arbëri!


Schwalbe

Unsere guten Kleider
ließen wir in Korona.
Oh, so viele Nächte noch,
Wie schön Du warst, oh Moré.

Als wir vor zig Tagen los sind
verschwand das Land am Horizont.
Die Männer hörte man seufzen.
die Frauen klagten und weinten.

Oh, du freie Schwalbe,
wenn Du nochmal hierher fliegst,
komm nach Korona,
dort findest Du unsere Häuser.

Und Du wirst unsere Tapferen finden,
doch die Hunde (Türken) töteten sie.
Wir sind auf dem Weg nach Italien,
O Moré, O Arbëri.

Edit Translation
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019