A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Elina Duni, Vlerësime Nga Prestigjiozja “Le Figaro”


Nuk ka akoma asnjë votë

[30-01-2013]
Shkrimi origjinal nga e përditshmja "Le Figaro"
E përditshmja prestigjioze franceze “Le Figaro” i ka kushtuar një artikull vlerësues këngëtares shqiptare Elina Duni, e cila prej njëzet vitesh jeton në Zvicër.

“Një zë që i këndon Shqipërisë” është titulli që kjo e përditshme ka vendsur në artikullin kushtuar saj.

Në këtë shkrim është shkruar për albumin e saj “Matanë Malit” si dhe për koncertin e zhvilluar gjatë muajit dhjetor në “Teatrin e Operas dhe Baletit”.

Sipas “Le Figaro” Duni sjell në mënyrë të veçantë këngë nga folklori shqiptar të shoqëruara me ngjyrime xhazi.

Kjo e përditshme nuk ka lënë pa theksuar që koncerti i Dunit është pritur mjaft mirë nga publiku.

Gjatë qëndrimit në Shqipëri këngëtares i është akorduar nga Kryeministri Berisha titulli, “Ambasadore e kulturës shqiptare jashtë vendit”, fakt që është përmendur edhe në shkrim.

“Ndihem e nderuar dhe e prekur nga ky vlerësim që më është bërë”,-është shprehur Duni.

Gjithashtu Elina ka treguar se përpiqet t’i risjellë këngët e folklorit në mënyrë sa më origjinale, për shkak të çensurimit që i bëhej artit të kohën e diktaturës, duke dashur që të rinjtë shqiptar të njohin këngët autentike të vendit të tyre.
 (shqiptarja)

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019