Elina Nebi-Plaku Poezi
Elina Nebi-Plaku

Tema: Poezi Për Nënën


Shija E Nënës

Në ngrohtësinë tënde,
u rrita nënë!
Më falje përherë
ty dashuri...!!
Dhoma e ftohtë,
ngrohej bëhej valë,
kur prania jote
ishte aty..!

Sa e ëmbël
papara me ujë dhe me pak vaj..!
Gjithë shijet e botës,
me të s'kanë krahasim...!!
Se shija e nënës
është një dhe e veçantë.
Kurrë nuk ka zëvendësim.!

Në gëzim kur të kisha pranë,
Gëzimi më bëhej dy herë gëzim!!
Në hidhërim kur ty më mungoje,
hidhërimi më bëhej dy herë hidhërim..!!

Një ditë u largove,
ike shumë larg...!
Diku lartë në qiellin pambarim...!
Zëmra i bë copë!
Vajtoj me pikëllim..!
Por ngrohtësia, mirësia,
shija jote e ëmbël
Ngelën përherë në shpirtin tim...!!

- Poezi nga Elina Nebi-Plaku{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0