Elina Nebi-Plaku Poezi
Elina Nebi-Plaku

Ju Marr Erë Me Mall...

Sot edhe natyra
shumë e trishtë më ngjan..!
Lotët krua rrodhën,
nuk munda t'i mbajë..!
Si sot kishin ditëlindjen,
motra me vëllain...

Në kopshtin e ëngjëjve,
shkuan, vajtën, shpejt...!
Pesëdhjetë e tre Shqiponja
Iliri pesëdhjetë...

Në muajin e bukur,
lindën që të dy
Maji ju kishte falur
gjithë dhuntitë e tij...!

Për vite me radhë
ruaj pranë e pranë!
Një fustan të motrës,
një këmishë të vëllait..

Nga lotët e mia,
ngjyra ju ka dalë.
Kishin ngjyrë të kaltërt
Kanë marrë ngjyrë të bardhë!

Kur i kërkon zëmra
Shkoj dhe hap sirtar.
I shtrëngoi në gjoks
ju marr erë me mall...!
Fustanit të motrës.
Këmishës së vëllait...!

- Poezi nga Elina Nebi-Plaku


- U dërgua nga Elina Nebi (Plaku) -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0