Elina Nebi-Plaku Poezi
Elina Nebi-Plaku

Egoizmi...

Ego jam unë
Unë dhe vetja bashkë
E thjeshta e mira
Si një lumë i pastër
Që rrjedhë qetë në shtrat...

Por kur kjo ego
Shumëzohet njëmijë
Lumi turbullohet
Del nga shtrati i tij...
Nuk josh më i qetë
Nuk ka hijeshi...

Egoizmi ndrydh djenjën
Thjeshtësinë e shtrydh
Mirësinë s'e lejon
Të marrë fluturim...

Sa bukur do të ishte...
Nga kopshti i shpirtit
Gjëmbat t'i largojmë
T'i lëmë vendin lules
Që të lulëzojë...

- Poezi nga Elina Nebi-Plaku


- U dërgua nga Elina Nebi Plaku -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0