Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Nënën


Vlerat E Jetes

ne qdo rast kerkojm shpjegim
edhe pse nuk ka ne kete jete
na mbushet shpirti me zemerim
si iken gjerat kaq shpejt
perse bota eshte krijuar me ca
gjera qe si duam shpesh here e kam
menduar se prej tyre ne mesuam
se prej syri na vjen loti edhe pse nuk deshirojm
lutemi te na ndihmoj zoti
se ne kete shume po gabojme
se dim vleren qe ka jeta
e nuk dime se si ta jetojm
e te them qesht e verteta
njerzit kurr nuk do ndryshojn
me nje mendje ato kane lindur
me nje mendje ata do te vdesin
edhe gezimin edhe hidherimin
me nje mendje do ta presin
ne kete jete qe kame besuar
dhe qe prap do te besoj
athua valle endrren time
do te mundem ta realizoj
ndjej nje force brenda meje
qe askush s'do e rrezoj
kam besim ne vetvete
gjersa jeten ta jetoj
mund te arrihet gjithqka ne jete
me perkushtim deshire e qetesi
ka pengesa ne te vertet por duhet ti
anashkalojme me zgjuarsi

- Poezi nga Emanuela Pervana


- U dërgua nga Emanuela Pervana -


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  30

Komente mbi këtë krijim


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet