A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Familjen

Jeta Jep Shembull!

Jeta është e bukur, por jo gjithmonë e lehtë, ka edhe probleme dhe sfida qëndron në përballimin e tyre me guxim, duke e lënë bukurinë e jetës të veprojë si një balsam, që e bën dhimbjen të durueshëm, gjatë kohës së provës, duke ofruar shpresë


Lumturia, dhimbja, fitorja, mposhtja, dita-nata janë dy anët e monedhës sime. Në mënyrë të ngjashme, jeta është plot me momente gëzimi, kënaqësie, suksesi dhe ngushëllimi të shkruar nga mjerimi, humbja, dështimet dhe problemet. Nuk ka njeri në Tokë, i fortë, i fuqishëm, i mençur apo i pasur, i cili nuk ka përjetuar, ballafaqohet, vuan ose dështon.

Pa dyshim, jeta është e bukur dhe çdo moment - një festë e të qenit i gjallë, por duhet të jemi gjithmonë të gatshëm për t'u përballur me vështirësitë dhe sfidat. Një person i cili nuk ka hasur vështirësi në jetë kurrë nuk mund të arrijë sukses.

Vështirësitë e testojnë guximin, durimin, këmbënguljen dhe karakterin e vërtetë të një qenieje njerëzore. Vështirësitë dhe vështirësitë e bëjnë një person të fortë dhe të gatshëm për t'u përballur me sfidat e jetës me qetësi. Nuk ka dyshim se nuk mund të ketë fitim pa dhimbje. Kjo është vetëm kur një toils dhe djersitje atë se suksesi është ushqyer dhe të qëndrueshme.Kështu, jeta është dhe nuk duhet të jetë vetëm një shtrat me trëndafila; Gjembat janë gjithashtu pjesë e saj dhe duhet të pranohen nga ne ashtu siç e pranojmë anën e bukur të jetës.

Gjembat kujtojnë se si suksesi dhe lumturia mund të jenë të paqarta dhe kështu të mos ndjehen të zhgënjyer dhe të zhgënjyer, përkundrazi kujtohuni se dhimbja e gjembave është jetëshkurtër dhe bukuria e jetës së shpejti do të kapërcejë gjemba e gjembave.

Ata, të cilët janë nën përshtypjen se jeta është një shtrat me trëndafila, zhgënjehen së shpejti dhe bëhen viktima të depresionit dhe frustrimit. Ai që përballet me vështirësi me guxim dhe pranon sukses pa e lënë atë në kokë, është ai që përjeton lumturinë e vërtetë, kënaqësinë dhe paqen në jetë.

Ata, të cilët mendojnë, se kohët e mira zgjasin përgjithmonë, lehtë i nënshtrohen presionit gjatë vështirësive. Ata nuk e vënë në punë dhe përpjekje të kërkuara, sepse ato prishen lehtësisht.

Ju mund të merrni shembullin e një studenti, i cili e djeg vajin e mesnatës, bën sakrifica dhe i reziston tundimeve në mënyrë që të mund të luajë mirë. Në mënyrë të ngjashme, një ekzekutiv i suksesshëm duhet të përballet me ngritjet dhe ngritjet e jetës, duke mos harruar se jeta është një përzierje suksesi dhe dështimi, gëzimi dhe pikëllimi.

Nëse humb shpresën gjatë kohëve të vështira, ai nuk do të arrijë sukses dhe do të zëvendësohet nga të tjerët. Edhe mbretërit dhe perandorët më të fortë e kanë pasur kupën e tyre të vështirësive.

- poezi nga Emira Sokoli


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019