Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

14 Tetori

Një djalosh me një flamur
i bëri të gjithë shqipëtarët me u mburrë
14 Tetorin s'do e harrom kurrë.

Lëshon një flamur Shqipëri etnike
zemrat shkive Ti ju fike..!
Ju dul timi hini flaka
po shqelmojn e grushtojn Cana e Xhaka.

Më ngadal o biri i shkinës
se jemi djemë të Luginës
të Qamëris e të Jahninës
kuq e zinjët e Prishtinës.

Kapën mu rra bëhet kjamet
30 shqipe me 30 mij vetë
me vdek të gjithë e kemi bërë njeht
flamurin tonë ti mos na prek.

Ne s'jemi tradhëtar si Esat Pasha
por jemi trima si Hasan Prishtina
nisnja qani bijtë e juve
se po vdesin nga inati oj shkina.

Ky send që ndodhi
se priti as një njeri
ky djalosh dhe kjo datë
do te mbetët në histori.

Dije mirë se kush je
se nuk na mposhtë dot ne
deri sa të ju zhdukim faqën e dheut
do ta mbajmë amanetin e Skenderbeut.

Nuk doje as një tifoz shqipëtari
por po valon një flamur prej ari
qdo deshmor një flamur te tillë
e don tek varri.

Ndëgjo mir Europ dhe ti politik
nuk duam asgjë tjetër pos bashkimit etnik
në qdo troje të shqipëtarve le të hidhet valle
gezuar për jetë Shqipëri e madhe.

- poezi nga Engjëll Gashi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  13

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet