A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Hetem Hasaj

Në malet e Sharrit,
U ndi një bërtimë.
Kur zëri I Hetem trimit
Te shkitë shkaktoi lebetimë.

Mbrapa,kthehuni O shkitë e zi
Se tash do të shihni
Trima me sy,
që iu bëjnë shkrumb e hi.

Tërhoqi këmbëzën e mortajës
Eu që u ndi një gjëmim.
Iu rrit nami Gajrës,
Që e pat pranë këtë trim.


Malet seq ushtuan
Gryka e Kaçanikut jehoi
Kur predha e Hetemit
Autoblindën shkatërroi.

Sa Lybeteni e mali Sharr
Për Hetemin e heronjët e tjerë
Nderimi do të jetë i madh
Kujtimi do të jetë përherë.

- poezi nga Erblina Gashi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  11

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019