Erblina Gashi Poezi
Erblina Gashi

Tema: Poezi Për 28 Nëntorin


Njeqind Vjetori I Pavaresisë

Me rastin e njëqind vjetorit të pavarësisë
Pas shumë shekujve dhe plot sakrifica,
Në Vlorën me lulkuqe erdhi dita!
28 Nëntori Ditë madhore,
U bë festa e trojeve arbërore.
Ismajl Qemali shpalosë flamurin,
Lot gëzimi mbulojnë burrin.
Ndjenja gëzimi e krenarie,
Ndjenja dhembje dhe trimërie.
Flet Ismajli për fqinjët e zi:
Mos të gënjeheni me lakmi Se shqipja më s'duron robërinë,
Sot ne shpallim pavarësinë.
Isa Begu me dhjet mijë shqiptar,
Isaja me dhjet mijë Kosovarë,
Kaluan fusha,male shkrepa,
Pa shkuar në Vlorë nuk i linte vetvetja.
Te nesermen arrin Isaja vet,
Valon Flamuri në Vlorë në Qytet,
Me Ismajlin përqafohet si me vëlla ,
Puth flamurin,e shtrëngon sa më ska.
Vazhdon dhimbja dhe trishtimi,
Ne Kosovë bëhet masakrimi,
Shqipja luftën kurr se ndalon,
Kundër shkjaut rrufeshëm lufton.
Trojet arbnore,
Coptohen si më keq,
Ca nga një vend e ca nga një shtet,
Copton Serbia,Greqia,
Mali i Zi e Maqedonia.
Por a shuhet vallë shqiptaria!?
Në vendin e shqiponjave u shkruhej historia,
Me shekuj nuk iu ndal robëria,
Me shekuj shqipja dallgëve u bëri ballë,
Nga perëndia ishin lindur shqipëtar.

Jo, Jo dëshmorët s'kan vdekur,
Edhe ata festojn me ne,këtu janë.
Unë jam Shota,Shote Galica,
Nuk e shihni pushkën apo plisin?!
S'bashku me Azemin dhe të tjerët trima.
Në Drenicë shkaut pushkën ia krisnim.
Idrizi në Kaçanik,Isa në Mitrovicë,
Në Carralevë dhe kudo,pushka jonë ,
ka bërë shumë jehonë.

Unë jam:
Adem Jashari,Komandanti
Kam luftuar me policë,Çetnik e me ushtri
Si shqiponja që për atdhe bie fli
Pushkë e imja,pushkë kushtrimi
Mbushi malet me shqiptari.
Pjesë e rrugës për pavarësi.

Unë jam:
Xheva,Xheva Lladrovci,
Nuk e shihni pushkën time?!
S'bashku me Femiun,Fehmi Lladrovcin,
Ua sollëm lirinë.
Me komandantin Adem Jashari
Treguam si lufton shqipëtari.

Dëshmorë të shumtë të lirisë
Komandanti Adem Jashari
I madhi Agim Ramdani
Komandant Shpata e Bardhi
Ranë për Kosovë e Shqipëri
S'donin tjetër veq Bashkim dhe Pavaresi.Kërkojn bashkim në një shtet,
Shqipet nga Tirana e në Përmet,
Shqipet nga Kosova,Tetova,
Ulqini,Preveza dhe Presheva.
Të gjithëve u duhet bashkimi.
Festa jonë gjithëkombëtare
Na bashkon na bënë krenare,

Festa e madhe e flamurit,
I jep gojë shkëmbit dhe gurit.
Të rroj Flamuri,
I larë me gjak burri,
Të rroj pavarësia,
Ah sa e madhe,sa e bukur është Shqipëria.

Sot në njeqind vjetorin e pavarësisë,
Nga çdo anë ia mësyejn Shqipërisë,
Të gjithë në Vlorë- Jehon ushtima,
Në sheshin e madhë të Lirisë.
Trimëresha dhe trima.
Në kujtim të lavdisë.

Lavdi dëshmorëve të pavarësisë.

Erblina Gashi
Shkolla "PAVARËSIA" Prishtinë.

- Poezi nga Erblina Gashi


- U dërgua nga Erblina Gashi -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 1