Ç'kuptim Mund Te Kete?!

Nen hijen e brishte te
Bukurise femerore
Avitet mjeshterisht
Pushteti i cdo jete
Te botes shekullore

Ne historine e shkruar
Te murreve te larta
Ku endet mjeshterisht
Madheshtia dhe fjala

Hijeshon nje grua
Nje nene nje mbretereshe
Pushteti i se ciles
Larteson mbi cdo pushtet

Sic bletet levrojne
Te mbrojne cdo zgjua
Ashtu rend dhe ti
O e forta grua

Po humbi bleta shuhet
Kjo jete
Pa butesine tende
C'kuptim mund te kete...


Ne

- Poezi nga Ermira Tafciu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0