S'mjafton

Njesh me boten e endert behem
Sa here qe mes mjegulles kerkoj te
Kridhem
Zilet e realta te matjes se punes sime
Ngaterrohen me rirmin e njera tjetres
Hedh gjykueshem veshtrimet
E dalloj ne to pikasote e peisazheve
Te genjeshterta
Qe rrejshem ne fasaden e tyre te serviren
E ti perplas fort shputen e dores
Ne tryezen e deshmive te te gjitha llojeve
I lodhur mes asaj cka pret e s.vjen
Asnjehere
Gjen forcen dhe thua s'mjafton
E di se persosmeria humbet mes
Togfjaleshave pa emer
Por ti prap guxon E thua S'mjafon
Asnjehere kenaqesise e jetes
S'jane baras me ato te dijes
E kur ajo lengon
Shtrengon dhembte. - e thua s'mjafton

- Poezi nga Ermira Tafciu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0