Me Te Veten Buzeqeshje

Buzeqeshjes se nje jete
I bazhkohemi
Sa here qe merzitja na
Fshikullon shpirtin
Me kamxhiket e saj
Prehrin e saj te ngrohte
Perqafojme e nje mend Mbledhim
Veten
Lehtesojme frymemarjen nga tendosjet
E Merzitjes
E mrekullisht Buzeqeshim ne te emblat caste te jetes
Harrohemi pafajsisht ne flirtet
E jetes
Mes pickimeve gjarperore
Te enjtjeve e dhimbjeve
Njemend dhe pse buzet e mavijosura
Enderrojme e duam buzeqeshje
Te ngjashme me celjen e nje luledeleje pas veses se mengjezit
Blegerimes e kenges se bilbilit
Ne frymen e gjelberimit te nje dite
maji
Perhumbemi drejt pafundesise
E duam te jete e jona
S'mbrapsemi me nenqeshje
E hapim krahet te lumtur
Ashtu te buzeqeshur
Me te vetmen buzeqeshje

- Poezi nga Ermira Tafciu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0