Degjova Diku

Degjova diku se
bota eshte me te drejten
Thashe vertet s,ka mizori
Degjova makthin e nje nene
qe foshnjen largon
E shkrime gazetash qe makthin percojne
kisha degjuar qe e drejta
S,njeh force
Ne je i vogel
C,ne? ti ke te drejte
Ne syte e nje femije
QE BOTE DO TE SHOHE
makabriteti i nje absurdi
i tha,-bote per ty s,ka
Kur i vogli degjoi t,i thonin
se ti ke te drejte
U rrit e u ringrit sa here qe
zi mbi te ra
ku jane ata qe me mua qene
ku jane ato pse kry s,po ngrene
e drejta s,do vec fjale
kucedra qe vjell mbi ne
mbi ju dhe fjalen tuaj
po vjell
Degjova diku se e drejta do marre
e drejte,kur flaket te djegin
vec barrut i zi i ndal
degjova diku se bota zien
ndoshta nga pesha e fajit
qe te drejten se deshi
e vec e foli

- Poezi nga Ermira Tafciu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0