Erzana Berisha
Erzana Berisha
Erzana Berisha
  • Vendlindja:
  • Shkup Maqedoni E Veriut
  • Jeton dhe vepron në :
  • U.S.A. U.S.A.
  • Mosha:
  • 44 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 11 Mars 1978
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♓ Peshqit
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Erzana Berisha është këngëtare e njohur. Ajo eshte teper e brishte me gjatesi mesatare per qudi magjia vazhdon edhe me tutje pas jetes se saj te sukeseshme ne artin muzikor. Nuk e shohim me ne skenat e fsesivaleve, ku gjithmone gjendej ne listen e fituesve. Ajo kaloi nje ocean per t'u bashkuar me te zgjedhurin e zemres. Artedashesit jo rralle mendojne se Erzana do te humbasi shum artist ne gurbet, por nuk kaluan shume kohe dhe ajo kthehet vete e trete, me bashkeshortin dhe femijen e posalindur do te jetoje edhe ne Shkup edhe ne Amerike keshtu kishin vendosur.

Ajo eshte femija i dyte i dy kengetareve te njohur Agron dhe Naxhije Berishes si dhe mbesa e aktorit po te njohur Zija Berishes Si duket talentin muzikor e ka te trasheguar nga te dy prinderit e saj, per jeten e saj private nuk ke qka te shkruash me gjate mund ta pershkruash si nje temparament te gjalle teper te edukuar kendon, kercen, jeta e saj eshte roze pa amplituda dramatike, pa deshtime dhe keshtu ndoshta do te duhet te vazhdoj te jete deri ne fund. Veprimtaria e saj skenike eshte e bujshme krejtsisht individuale krejtsisht e pa perseritshme ka nje rrezatim te veqante dhe zoteron ne menyre apsolute hapesiren e auditorit.

Ne moshen 6 Vjeqare Erzana u regjistrua ne Shkollen e ulet te baletit dhe me pas angazhimi i saj muzikor nuk u ndal ne Emisionet e femijeve "Klubi Femijeve te Lumtur"etj., ku ne nje u zgjodh si talent me i ri i muzikes shqiptare dhe me pas pjesmarrja e saj ne Festivale vazhdoi pa u ndalur "Tis Fest", "Nota Fest", "Kenga ne Shqiperi", "Tomak Fest", "Skopje Fest" etj. Studimet e Larta i kreu ne Liceun Artistik ne Tirane dy vite qendroi atje dhe me pas u kthye prap ne Shkup me pas qendroi edhe ne Festivale te tjera si ne Shqiperi dhe Maqedoni mori pjese ne Festivalin e Kenges ne RTSH-se 1999 dhe kenga e saj nuk u kualifikua per finale.

Ka te mbaruar shkollen e mesme te Baletit, Shkollen e Liceut Artistik ne Shkup 3 vite "Iljanis Kovci" per solo kendim dhe me pas mbaroi studimet e larta ne Tirane dhe me pas saj ajo u regjistrua ne Akademine e Arteve ne Kroaci ku dhe ka perfunduar gjitha me sukses.

Ne vitin 1997 shprbelehet me cmimin e dyte me knegen "Ti me qmend" Nota Fest 97 Shkup

Ne vitin 1998 shperblehet me cmimin e trrete me kengen "Nojkna Kralica" ne Festivalin "Makfest" Shkup

Ne vtin 1998 shprbelehet me te njetin cmimin e dyte me kengen "Ne Mes Nate" Shkup

Ne vitin 2000 shperblehet ne te njetin cmimin e dyte ne "Show Fest 2000" me kengen ne "Ne Mes Nate"

Më datë 30 Shtator 2001 Erzana Berisha publikon videoklipin "Ti nuk je ai"

Ne vitin 2004 shpreblehet me cmimin e dyte ne "Nota Fest 2004" me kengen "Po të ik, prap do vi"

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0