Poezi

Pas nje shiu me rrebesh
qe sa kish rene ate mengjes
u hap mbi mal nje cope qiell
dhe ra ne fshat nje rreze diell.
Floke lare gruri koke ngriti
kopshtia gjethe are ndriti
blegerine tufeza q'u gjallerua
gumzhine bleta permbi zgjua
flirtojne pellumbat mbi pullaz
nje pate ne perrua u gajas
e meqe fshati s'kish poet
u hodh kendezi mbi kotec
perplasi krahet dhe kendoi
per bukuri e zavendesoi...

- poezi nga Faik H.Kuqi


Nuk ka akoma asnjë votë