A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për 17 Shkurtin

Kosova Shpalli Pamvarsine

U ndez nje yll i ri n'Europe,
nje njolle e zeze u fshi,
nje tjeter flamur kuq e zi
valoi pas shekujsh roberi.
Therrasin t'paret qe nga varret,
therrasin t'renet e te gjallet,
shpirterat e martireve therrasin,
ne nje ze,
ne nje oshetime:
"KOSOVA SHPALLI PANMISTINE!".
Vetetime perhapet lajmi
neper Bote,
neper hapsire:
"SHPALL KOSOVA PAMVARSINE!".
Pas nje shekull letargji
bot'e qytetruar zgjohet,
duheshin humbur mijra jete
q'e verteta te mesohet,
se Kosova eshte vetvetja
qe ne rrenje,
qe n'origjine,
pa far lidhje me Serbine,
se jeton atje n'Kosove
qe prej kohesh me te lashta
nje nga popujt me te vjeter ne Europe.

2008

- poem written by Faik H.Kuqi


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019