A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për 17 Shkurtin

Llogjike E Luftetarit Per Lirine E Kosoves

Ay nuk trembet,
eshte i cartur,
frikes ia ka pire farmakun;
ay nuk zmbrapset,
i fryen zjarrit,
pishtar ndizet per liri,
gjarsa i varrosur eshte
ne Kosove,ne roberi.

Eshte fantazem,
trup i tretur,
hije nervoze e fatit tij te keq,
ju nuk e vrisni persedyti
nje te vdekur,
ne perjetesi liria e terheq.

I ngritur nga varreze e roberise,
kufome e ringjallur,
eshtak grusht celik,
kryq e terthore Kosoves do ti sulet
gjersa te shporre s'andejme cdo armik...

Vellezer bashkekohas
per ashpersine,kuptojeni!
eshte aq i shtypur
sa ndryshe s'gjen shpetim;
vellezer paqedashes,besojeni!
armik i dhunes eshte,
e ka bere kete betim..!

-1999

- poem written by Faik H.Kuqi


Not Yet Rated


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019