A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Shoqerinë

Shpendet Shtegtare

Arrijne lartesite,
pershkojne hapsira
vargjet e shpendeve ne fluturim,
per rruge te largeta mbi toke e dete
krahet e tyre s'duan t'ia dine.

Reve te hirta qe u presin udhen
sado te dendura qe mund te jene,
shpendet shtegtare lehtesisht u shmangen
tek enden lirshem lart neper qiell...

Ndryshe nga shpezet sedentare
qe zor se ngrihen gjar mbi pullaz,
aty perdhe cukisin therrimet
qe u hedhin zotet brenda n'kafaz...

-.-

- poem written by Faik H.Kuqi


Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  10

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019