Më mbaj mend (për 1 muaj)

Faraoni G
  • Emri i Vërtetë:
  • Ilir Demolli
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  11
Këndon kryesisht: hip-hop

Faraoni G është këngëtar i njohur. Më datë 25 Shtator 2002, Faraoni G publikon videoklipin "T'kisha Hanger".

Në Prill 2007, Faraoni G merr pjesë në VFM 2007 me këngën "O Moj Pavaresi".

Më datë 12 Gusht 2008, Faraoni G publikon videoklipin "Ta Fu".

Më datë 22 Maj 2013, Faraoni G publikon videoklipin "Hanife".

Më datë 17 Maj 2014, Faraoni G publikon videoklipin "Kokrra". Më shumë se 5 vite ishte larg skenës muzikore, por Ilir Demolli, i njohur me emrin artistik Faraoni G, është kthyer me një hit të radhës, i cili u përkushtohet zgjedhjeve të cilat pritet të mbahen së shpejti në Kosovë. Kënga me titull “Kokrra”, është një realizim mjaft interesant i Faraoni G, ku ai përmes këngës ka ironizuar ata të cilët e kërkojnë votën në zgjedhje. Por ndryshe nga kolegu i tij Gold AG, ai në këtë këngë nuk ka përmendur emra dhe nuk e ka atakuar apo sharë ndonjë politikan apo parti politike në veçanti, por me këto vargje ka dashur t’ua bëj me dije atyre që e kërkojnë votën e qytetarëve, se populli e di se çfarë kanë bërë dhe çfarë po bëjnë ata. Ai me këtë këngë sikur dëshiron të nxjerr në pah gjithë atë të padrejtën që politikanët tanë ia bëjnë qytetarëve kur vijnë në pushtet, ndërsa kur duhet të kërkojnë votën e tyre, ata përdorin dredhi të ndryshme për t’i joshur ata. Ai dëshiron të bartë mesazhin se populli i di dhe i ka mësuar të gjitha këto mashtrime dhe manipulime të politikanëve.

Më datë 12 Korrik 2016, Faraoni G publikon videoklipin "Jepma Jepma", në bashkëpunim me Kastro Zizo. Muzika e këngës u punua nga Mixey, teksti u shkrua nga Faraoni G, Kastro Zizo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Mixey. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Më datë 26 Korrik 2017, Faraoni G publikon videoklipin "Made In Albania". Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 25 Qershor 2018, Faraoni G publikon videoklipin "Deshu". Muzika e këngës u punua nga Besim Baftiu, teksti u shkrua nga vetë Faraoni G.

Më datë 1 Gusht 2018, Bebe publikon videoklipin "5 Gishta (Remake)", në bashkëpunim me Faraoni G. Muzika e këngës u punua nga Egzon Sadiku, teksti u shkrua nga Bebe, Faraoni G, ndërsa për orkestrimin u kujdes Egzon Sadiku. Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  ismeti19  

Komente

Asnjë Koment

Bashkëshorti i

Albina Jakupit

Profili

Facebook

Instagrami

Zyrtar

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:Komente mbi këtë artist